10 šausmīgākie negadījumi cirka vēsturē

Bērnu paaudzes ir baudījušas cirka izrādes; nāvējošo akrobātiku, savvaļas dzīvniekus, iešanu pa virvi un klaunus, kas ir, lai izklaidētu, ieintriģētu un uzjautrinātu jauno pūli.

Tomēr cirka mākslinieku dzīve ne vienmēr ir veiksmīga un bērnus uzjautrinoša; tā kā šie desmit negadījumi parāda, ka dzīve ringā nozīmē arī neveiksmes un nāvi.

10. Zilonis Mary

Mēs sākam savu sarakstu ar visiem labi zināmu traģēdiju – ziloņa pakāršanu. 1916. gada 12. septembrī. Mary noveda savu dresētāju Red Eldridge līdz nāvei. Pastāv vairākas versijas par to, kas bija par iemeslu negadījumam – sākot no tā, ka dresētājs Red Eldridge viņu bisktījis ar stieni, līdz pat tam, ka viņai vienkārši esot bijis garlaicīgi.

Kamēr Eldridža nāve bija traģiska un šausminoša, Marijas liktenis varētu būt vēl traģiskāks. Tenesī, Kingsportas iedzīvotāji pieprasīja atlīdzību par Eldridža nāvi, tāpēc tika nolemts, ka Mērija tiks pakārta par sava nozieguma veikšanu. 13. septembrī 2,500 cilvēku pūlis (lielākoties bērni) bija sapulcējušies, lai redzētu Mary aiziešanu. Mary tika pakārta aiz kakla ar industriālu krānu. Tomēr aukla ap viņas kaklu pārtrūka un viņa nokrita uz zemes, laužot gūžu. Smagāka cilpa tika izmantota otro reizi, lai viņu pakārtu otru reizi, kur viņa karājās pusstundu, līdz tika aprakta kapā.

9. Dessi Espana

Dessi Espana bija bulgāriete-amerikāniete, kas nāca no mākslinieku ģimenes. Viņa uzstājās daudzus gadus un viņai pat pieder Pasaules Ginesa rekords. Diemžēl tehniskas neveiksmes dēļ, viņa beidza savu karjeru 2004. gadā. Espana uzstājās gaisā ar šifona šallē, kad mehānisms, kas turēja audumu, saplīsa un viņa krita 30 pēdas ar galvu pa priekšu. Espana vēlāk no ievainojumiem mira.

8. Massarti lauvu dresētājs

Massarti (Thomas MacCarte) bija plikgalvis, bet skarbs lauvu dresētājs ar vienu roku. 1872. gada 3. janvārī viņš uzstājās Boltonā Anglijā ar Manders’ Menagerie. Nezināmu iemeslu dēļ lauva saukta par Tyrant uzbruka viņam un ātri vien trīs citas lauvas, kas uzstājās, pievienojās tai. Massarti bija palicis gandrīz tikai skalps, kad lauva iekodās galvā un viņš tika saplosīts vairāku simtu skatītāju priekšā.

7. The St. Louis trapeces negadījums

Trapece viennozīmīgi ir viens no bīstamākajiem cirka trikiem un tā pieprasa spēku un lokanību. Tomēr jebkāds treniņš pasaulē, nevar paredzēt tehniskas neveiksmes. 1872. gadā Fred Lazelle un Billy Millson divi slaveni trapeces mākslinieki nokrita zemē, jo salūza trapeces mehānisms. Diemžēl vingrotājs George North bija zem trapeces, kad viņi krita. Visi trīs vīrieši tika ievainoti: Millson salauza ribas, North bija iekšējas brūces.

6. The Duluth Lynchings

Vēl viena no traģēdijām un tumšajām nodaļām Amerikas vēsturē ar iesaistītiem cirka darbiniekiem. 1920. gada 14. jūnijā  James Robinson cirks nokļuva Duluth Minesotā. 19 gadus jaunā Irene Tusken un 18 gadus jaunais James Sullivan noskatījās uz African-American cirka darbiniekiem, kas pārkrāmēja cirka vagonus. Vēlāk tajā pašā naktī Tukens apgalvoja, ka seši no šiem cirka darbiniekiem viņam ir draudējuši ar ieročiem un izvarojuši. Saistībā ar izvarošanu policija ātri arestēja sešus vīriešus.

Drīz pēc tam, pieci līdz desmit tūkstoši cilvēku ielauzās cietumā  un pēc tiesas procesa, izvarošanā tika notiesāti Elias Clayton, Elmer Jackson and Isaac McGhie. Mobs sita vīriešus un aizvilka viņus līdz gaismas stabam, kur viņus nolinčoja. 

5. Lidojošas Wallendas

The Flying Wallendas bija veca cirka ģimene, kurā bija Karls, viņa sieva Helen Kreis, viņa brālis Herman un vairāki citi ģimenes locekļi. Karl Wallenda uzstājās ar izrādi, kas saukta par septiņu cilvēku krēslu piramīdu, kur septiņi cilvēki balansēja uz virves (un krēsla) 32 pēdas virs zemes, neizmantojot jebkādas drošības jostas.

The Wallendas nenoliedzami bija lieliski akrobāti un pārgalvīgie, tomēr 1962. gadā viņu uzstāšanās bija neveiksmīga. Vadošais vīrietis saļodzījās un trīs citi cilvēki nokrita zemē. Karl Wallenda meitas vīrs, Richard Faughnan, and Wallenda’s brāļadēls, Dieter Scheppabi bija miruši. Wallenda adoptētais dēls bija paralizēts.

4. Klīvlendas cirka ugunsgrēks

Lai arī šeit nebija cietuši cilvēki, 1941. gadā ugunsgrēks Klīvlendas cirkā bija šausminošs notikums, jo tas bija iemesls vairāk kā simts dzīvnieku nāvei. Nezināmas izcelsmes uguns sākās netālu no vidus telts Ringling Brothers and Barnum & Bailey Circus. Darbinieki viegli izbēga no uguns liesmām, tomēr tās izplatījās tik ātri, ka bija neiespējami izglābt visus dzīvniekus.

Deviņi krātiņi – ar lauvām, tīģeriem un zebrām – sadega liesmās. Daži no dzīvniekiem paguva aizmukt, bet divdesmit seši apdedzinājās nāvējoši.

3. Lieliskā “Wallace Brothers” cirka vilcienu nelaime

1903.gadā divi atsevišķi Wallace Brothers cirka vilcieni ieskrēja viens otrā. Pirmais vilciens bija apstājies uz sliedēm un, lai arī otrā vilciena mašīnists redzēja brīdinājuma signālu, bremzēšana neizdevās un vilcieni saskrējās. Kopumā trīsdesmit cirka darbinieki mira un citi 27 tika ievainoti. Vairāki dzīvnieki arī bija miruši negadījumā, ieskaitot arābu zirgu, trīs kamieļus un ziloni vārdā Maud.

2. 1918. gada Hagenbeck-Wallace vilciena vraks

1918. gada 22. jūnijā Hagenbeck-Wallace cirks ceļoja uz Hammondu Indianas štatā. Vilciens apstājās uz nakti un daudzi no cirka māksliniekiem bija aizmiguši koka vilciena vagonos. Plkst. 4.00 Mičiganas Centrālā dzelzceļa kravas vilciens ietriecās cirka vilcienā ar ātrumu 35 jūdzes stundā. Kravas vilciena mašīnists Alonzo Sargent bija aizmidzis pie stūres tāpēc viņš neredzēja brīdinājumus par vilcienu, kurš ir apstājies. Tā rezultātā 86 cilvēki bija miruši un vēl 127 citi ievainoti.

1. Hartford cirka ugunsgrēks

Šis traģiskais notikums noteikti ir vispazīstamākais šajā sarakstā, ņemot vērā liesmas apmērus un zaudētās dzīvības. 1944. gada 6. jūlijā sākas neliela uguns dienvidrietum puses sānsienā  Ringling Brothers and Barnum & Bailey galvenajā cirka teltī. Ņemot vērā, ka telts bija ūdensizturīga ar parafīna sveķiem un benzīnu, liesma izplatījās mežonīgā ātrumā.

Saprotams, ka pūlis ar septiņiem tūkstošiem cilvēku sāka celt paniku un skrēja uz izejām. No kurām divas bija aizņemtas ar inventāru dzīvnieku ievešanai – un ņemot vērā apkārt esošo paniku daudzi no cilvēkiem tika samīti cits zem cita. Tā kā liesmas izplatījās, citi mākslinieki sadega līdz nāvei, kā arī daudzi mira, saindējoties ar dūmiem. Panikā, lai izvairītos no liesmām, daudzi cilvēki leca no krēsliem; tomēr kopumā tas cilvēkus vairāk nogalināja, kā pasargāja.

Apkopojot: 169 cilvēki mira un vairāk kā 700 tika ievainoti.