8 leģendāri cirka mākslinieki

Sākot no Karalienes Viktorijas mīļākajiem lauvu dresētajiem  un akrobātiem, lasi par astoņām vismīlētākajām un ietekmīgākajām cirka telts zvaigznēm.

1. Isaac Van Amburgh—“Lieliskais lauvu dresētājs”

No pirmsākumiem kā asistentam Ņujorkas Zooloģijas institūtā, Isaac Van Amburgh izauga par vispopulārāko lauvu dresētāju 19.gadsimtā. Viņa uzstāšanās bija atpazīstama ar augstu bīstamības pakāpi. Pēc uznākšanas Romas gladiatoru tērpā, Van Amburgh varēja pavēlēt savai dzīvnieku kolekcijai ar lauvām, tīģeriem, leopardiem atļaut stāvēt uz viņu pleciem un ļaut braukt uz viņu muguras. Tāpat viņš izspēlēja dažādas Bībeles ainas, iesaistot jēru un mazu bērnu, ļaujot tiem sēdēt blakus viņa lielajiem kaķiem tā, it kā tie būtu viņu mazuļi. Visa noslēgumā pieredzējušais dresētājs iemērca rokas vai galvu asinīs un bezbailīgi to lika starp lauvas žokļiem. Lielākā daļa no Van Amburgh trikiem tika sasniegti brutāli – viņš pakļāva savus dzīvniekus, sitot tos ar pātagām un metāla stekiem – toties tie ļāva viņam iegūt plašu atzinību ASV un Eiropā. Viņa lielākā piekritēja bija Britu Karaliene Viktorija, kura 1839. gadā viņa izrādes Londonā apmeklēja septiņas reizes, vēlāk pasūtot gleznu ar viņu, kur viņš guļ ar saviem kaķiem.

Image placeholder title


2. Dan Rice—“Amerikāņu klaunu karalis”

circuses, dan rice
Dan Rice cirka reklāma.

Dan Rice vārds nav tik labi zināms mūsdienās, tomēr 19. gadsimta vidū viņš bija pasaulē slavens mākslinieks, kuru bija iecienījuši Marks Tveins un prezidents Zaharijs Teilors. Dzimis Ņujorkietis pirmo reizi nokļuva skatuves gaismās 1840-tajos gados ar klauna izrādi, kas apvienoja komēdiju un trikus, kā arī muzikālus priekšnesumus. Skatītājiem tas viss ļoti patika un drīz vien viņš kļuva par mākslinieku ar ceļojošo cirku, pelnot $1,000 nedēļā. Daļa no viņa veiksmes un panākumiem ir saistīta ar spēju apvienot humoru un politisko satīru ar cirkus elementiem. Viņš bija viens no visapspriestākajiem Ābrama Linkolna kritiķiem Pilsoņu kara laikā, un vēlāk 1868. gadā viņš izveidoja uzstāšanos ar prezidenta kandidātiem.  Vēlākajos gados Rice popularitāte mazinājās, līdz viņš 1890-tajos gados beidza savu karjeru, tomēr viņš tāpat tiek uzskatīts par modernā cirkus tēvu.

3. Annie Oakley—“Lēdijas spārnu vēziens”

annie oakley
Reklāma Buffalo Bill’s Wild West šovam ar Annie Oakley(Credit: Fotosearch/Getty Images).

Phoebe Anne Moses jau bērnībā trenēja savas šaušanas prasmes, medījot savvaļas dzīvniekus Ohaio. Pēc tam, kad apprecējās ar mākslinieku Frank Butler 1870-tajos gados, viņa pieņēma vārdu “Annie Oakley”, dodoties turnejās ar cikru kā šāvēja. 1880-tajos viņa pievienojās ekstravagantajam “Buffalo Bill’s Wild West”, kļūstot par vienu no pelnošākajiem māksliniekiem. Viņas arsenālā bija plašs klāsts ar trikiem, piemēram, šaut pa kāršu malām, nodzēst sveces liesmu ar lodi, trāpīt pa mērķiem, braucot ar riteni un pat trāpīt pa cigareti pie vīra lūpām. Ļaudis aizrāva Oaklejas pārcilvēciskums un laucinieciskā personība, kas ļāva viņai trīs dekādes ceļot pa pasauli ar Wild West un citiem šoviem. Pirms došanās pensijā 1913.gadā, viņa uzstājās Karalienei Viktorijai, Kaiser Wilhelm II un Thomas Edison, kurš pat nofilmēja vienu no viņas šaušanas izrādēm ar no jauna izgudroto kineskopa kameru.

4. Jules Leotard—“Pārdrošs jauneklis uz lidojošas trapeces”

circus, jules leotard
Franču akrobāts Jules Léotard, 1865. (Credit: SSPL/Getty Images)

Francijā dzimis akrobāts Džūls Leotards (Jules Leotard) ir slavens ar to, ka ir pirmais vīrietis vēsturē, kas izveidoja uzvedumu ar lidojošu trapeci. Ģimnāzijas īpašnieka dēls, pirmo reizi praktizēja savus lidojošos trikus virs ģimenes peldbaseina, kad pirmo reizi uzstājās 1859.gadā Cirque Napoleon Parīzē. Vēlāk viņš uzstājās arī Londonā, kur viņš piesaistīja publiku, metot kūleņus, starp piecām dažādām trapecēm, izmantojot tikai vienu vecu matraču kaudzi. Leotarda nāvīgie triki bija kaut kas sensacionāls 1860-tajos gados, bet viņa karjera traģiski aprāvās, kad viņš nomira no smagas slimības 28 gadu vecumā. Līdz tam laikam viņš jau tika apdziedāts populārā dziesmā “The Daring Young Man on the Flying Trapeze.” Tāpat viņa vārdā “leotard” tika nosaukts viengabalains trikotāžas apģērba gabals, ko viņš izmantoja uzstājoties.

5. Zazel – “Cilvēka lādiņš”

circus, zazel
Rosa Maria Richter, saukta par ‘”Zazel,” savas uzstāšanās sākumā London’s Royal Aquarium 1877. gadā (Credit: Hulton Archive/Getty Images)

1877. gadā pasaulē pirmais fiksētais lielgabala šāviņš ar pusaugu akrobāti Rosa Richter – kas labāk zināma ar skatuves vārdu “Zazel” – tika uzšauta gaisā Londonas Royal Aquarium. Lielgabalu, kas šāva viņu gaisā, atklāja virvju gājējs William Leonard Hunt un tas sastāvēja no spirālveida atsperēm, kas piestiprinātas pie platformas. Kad Zazel tika izšauta no lielgabala, tika pievienots šaujampulveris un no jauna veikts šāviens, lai radītu patiesāku efektu. Ziņas par Zazel nāvējošajiem trikiem ātri izplatījās un nebija ilgi jāgaida līdz 15,000 cilvēku pulcējās, lai redzētu, kā Zazel lido virs viņu galvām. Jaunā pārdrošā sieviete vēlāk devās turnejā pa visu ASV ar P.T. Barnum cirku, tomēr viņas veiksme beidzās 1891. gadā, kad viņa pārlidoja pār tīklu New Mexico. Lai arī Zazel izdzīvoja, lauztās muguras dēļ viņai bija jāatsakās no cirkus.

6. Charles Blondin—“Lieliskais Blondin”

circus, blondin
Charles Blondin šķērsojot Niagāras Ūdenskritumu uz virves. (Credit: William England/Getty Images)

Franču pārdrošnieks Charles Blondin pirmo reizi cirkā parādījās kā jauns puika, kad viņš uzstājās dejojot uz virves ar vārdu “Mazais Brīnums”. Viņš bija pieredzējis akrobāts un sportists, tomēr viņš visslavenākais kļuva ar savu sirdi plosošo iešanu pa virvēm. 1859. gada jūnijā 35 gadīgais Blondin iegāja vēsturē, ejot pa 1,300 pēdu garu virvi starp Amerikas un Kanādas pusēm Niagāras ūdenskritumam , staigājot pa gaisu un vidū apstājoties, lai iemalkotu vīnu. Viņš vēlāk atkārtoja uzstāšanos vairākos citos pasākumos, katru reizi ar kādu citādu un īpašu priekšnesumu. Viņš pārvietojās ar maisiem virs galvas, stumjot ķerru un pat nēsājot pārbiedētu vadītāju uz muguras. Vispopulārākais viņa priekšnesums bija pārvietoties ar cepeškrāsni, vidū apstājoties, lai uzceptu omleti – viss tas, balansējot uz 2 collu platas virves, atrodoties 160 pēdas virs ūdens. “Lieliskais Blondin” vēlāk kļuva bagāts uzstājoties ar augstas kvalitātes gājieniem pa virvi, visā ASV, Eiropā, Āzijā un Austrālijā. Viņš kļuva pasaules slavens, tā, ka daudzi izmantoja viņa vārdu apzīmējot kādus no trikiem uz virves.

7. May Wirth—“Pasaulē labākā jātniece”

circus, may wirth
May Wirth un viņas zirgs 1920. gadā (Credit: Gamma-Keystone via Getty Images)

Izrādes ar zirgiem un jāšanas triki bija pazīstami jau no 18. gadsimta sākuma, tomēr tikai daži kļuva tik slaveni kā austrāliete May Wirth. Dzimusi cirka mākslinieku ģimenē 1894. gadā, viņa sāka kā bērnu virves gājēja, savukārt zirga mugurā sēžoties 10 gadu vecumā. Vēlāk viņa pievienojās Barnum un Bailey cirkum ASV, kur viņa piesaistīja skatītāju uzmanību ar akrobātiskumu un profesionāliem jāšanas trikiem. Wirth varēja izpildīt atmugurisku lēcienu esot zirga mugurā uz ceļiem – pirmā sieviete, kas to varējusi paveikt – līdz vīlītēm nostrādāts triks, kur viņa pārvietojās no viena zirga muguras, citā. Smalkā 4 pēdu 11 collu braucēja demonstrēja savu spēku arī citos pārgalvīgos trikos, tostarp ar smagiem groziem uz kājām. Wirth labais izskats un uzdrīkstēšanās iemantoja viņai pielūdzējus un nodrošināja regulāru esamību tenku avīžu lappusēs. 1937. gadā, kad viņa beidza savu karjeru, viņa bija pavadījusi 25 gadus kā viena no vadošajām cirka māksliniecēm.

8. Lillian Leitzel—“Gaisa vingrojumu karaliene”

circuses, lillian leitzel
Lillian Leitzel (Credit: ullstein bild/ullstein bild via Getty Images)

Cirka zelta laikmetā 20.gadsimta sākumā, neviena zvaigzne nebija spožāka par Vācijā dzimušo gaisa akrobāti Lillian Leitzel. Viņa piesaistīja skatītājus ar uzstāšanām, kas sastāvēja no akrobātiskiem trikiem un pozām, kas tika izpildītas karājoties riņķos 50 pēdas virs zemes – vienmēr bez drošības virves. Savā finālā viņa pieķērās riņķim ar vienu roku un pārliekot galvu pie papēžiem tik ātri, ka viņa izgriezās ar rokām un katru pagriezienu atkal nofiksējot. Akrobātika padarīja Leitzel par pasaules dīvu. Viņa tika sabalsota kā “visskaistākā un pievilcīgākā sieviete pasaulē” pateicoties Amerikāņu karavīriem 1. pasaules kara laikā un viņa kļuva par pirmo Ringling Brothers un Barnum un Bailey zvaigzni, kurai tūrē bija privātais vilciens. Leitzel turpināja savu fiziski sarežģīto sniegumu vēl esot trīsdesmitgadniece, tomēr viņas karjera traģiski beidzās 1931. gadā, kad, saplīstot metālam, viņa izrādes laikā Kopenhāgenā nokrita uz zemes. Divas dienas vēlāk no gūtajiem savainojumiem, viņa nomira.